Za chwilę wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje. Walizki spakowane, bilety i paszport przygotowane. O niczym nie zapomniałeś? A kupiłeś ubezpieczenie turystyczne? Prezentujemy 10 powodów, dla których naprawdę warto zaopatrzyć się w taką polisę.

Zagraniczne wakacje to szansa przeżycia fantastycznej przygody i poznania nowych, niezwykłych miejsc. Niestety czasem beztroski urlop może skończyć się bez happy endu. Choroba, nieszczęśliwy wypadek i brak odpowiedniego zabezpieczenia - nikomu nie życzymy takiego fatalnego scenariusza.
Poznaj 10 powodów, dla których warto mieć polisę turystyczną

1. Pomoc medyczna w każdym zakątku świata.

Choroba dopadła cię z zaskoczenia w połowie urlopu, w trakcie żeglowania jachtem pośród malowniczych greckich wysp. Nieszczęśliwie poślizgnąłeś się obok hotelowego basenu w Turcji i złamałeś nogę. Z wykupionym ubezpieczeniem turystycznym nie musisz wpadać w panikę – wystarczy, że skontaktujesz się z centrum alarmowym ubezpieczyciela, które:

 • przyjmie twoje zgłoszenie,
 • poinformuje cię o najbliższych placówkach medycznych,
 • pomoże zorganizować transport,
 • zajmie się pokryciem kosztów leczenia.

Wypoczywasz w państwie należącym do Unii Europejskiej? Nie musisz się martwić i szukać pierwszej publicznej placówki medycznej, w której będzie honorowana karta EKUZ, potwierdzająca twoje prawo do skorzystania w nagłej sytuacji z publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE. Leczysz się gdzie chcesz, byle szybko i dobrze!

2. Transport medyczny do Polski – assistance na wagę złota

Trafiasz do szpitala na wakacjach. Zapada decyzja o konieczności powrotu do kraju, w którym będzie kontynuowane leczenie, przeprowadzona operacja itd. Potrzebujesz transportu medycznego do Polski. Nawet złamanie nogi może wiązać się z koniecznością powrotu do kraju w pozycji leżącej, przy zapewnieniu choremu odpowiednich warunków. To wszystko kosztuje – od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kto za to zapłaci? Jeżeli wykupiłeś polisę turystyczną, to twój ubezpieczyciel. W innym przypadku to tobie przyjdzie pokryć rachunek za koszty transportu medycznego.

3. Zachorowałeś na wakacjach? Co z twoją rodziną? Zdaj się na ubezpieczyciela!

Osoby, które z rozwagą kupiły ubezpieczenie turystyczne przed wakacjami, mogą spać spokojnie. W ramach szerokiego zakresu pomocy assistance możesz zapewnić sobie kompleksowe wsparcie w razie urlopowych kłopotów. Zachorowałeś lub trafiłeś do szpitala, a byłeś kierowcą lub jedynym opiekunem dla nieletnich dzieci? Ubezpieczyciel zorganizuje:

 • opiekuna dla nieletnich dzieci,
 • kierowcę, który odwiezie do domu rodzinę lub będzie kontynuował podróż,
 • przyjazd i pobyt osoby towarzyszącej choremu w trakcie choroby.

Pamiętaj, żeby przed zakupem polisy turystycznej dokładnie sprawdzić zakres oferowanej ochrony assistance i dostosować go do własnych potrzeb.

4. Ubezpieczenie turystyczne pokryje koszty ratownictwa i poszukiwania górskiego.

Polscy turyści beztrosko spacerują po górskich ścieżkach w przeświadczeniu, że jeśli coś im się stanie, ratownicy TOPR-u ruszą im na ratunek. A za wszystko zapłacą podatnicy. Za granicą sprawa wygląda inaczej. Za koszty akcji poszukiwawczej i ratunkowej zapłacisz sam. A rachunek może cię wynieść kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt złotych! Dlaczego nawet jeśli jedziesz w polskie góry, ale blisko granicy czeskiej lub słowackiej, pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym. Nigdy nie wiesz po której stronie możesz się znaleźć, gdy zdarzy się wypadek. A konsekwencje własnej beztroski będziesz odczuwał jeszcze wiele lat.

Jeśli jedziesz w góry, to przy wyborze polisy turystycznej koniecznie zwróć uwagę na wysokość limitów w kosztach ratownictwa i poszukiwania górskiego. Wybierz możliwe najwyższy, koszty akcji ratowniczych są dość wysokie!

5. Nieszczęśliwy wypadek? Pomoże polisa NNW w ramach polisy turystycznej.

Wystarczy chwila nieuwagi lub zwykły pech, aby doszło do nieszczęśliwego wypadku. Środek wakacji, a ty jedziesz do szpitala ze złamaną kończyną. Gips, leki, trudności z poruszaniem się, transportem do kraju, zepsute wakacje. A po powrocie rehabilitacja, zwolnienie chorobowe. Miej ubezpieczenie NNW – otrzymane z polisy świadczenie będzie rekompensatą finansową, która wesprze cię po wypadku.
6. OC na wakacjach – przydatne, gdy niechcący spowodujesz szkody!

Nie tylko ciebie może spotkać szkoda lub wypadek na wakacjach. Niechcący sam możesz być winnym takiej sytuacji. Oto kilka przykładów kiedy przyda ci się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na urlopie:

 • potrącisz pieszego na rowerze,
 • spowodujesz wypadek w trakcie uprawiania sportu,
 • twoje dziecko coś zniszczy np. pożyczony sprzęt sportowy,
 • twój pies ugryzie innego turystę.

7. Problemy z komunikacją za granicą? Spokojnie, tłumacz ci pomoże!

Prawda jest taka, że większość turystów nie zna zbyt dobrze języka, którym posługują się obywatele państwa wybranego przez urlopowiczów na miejsce wakacyjnego wypoczynku. Nie każdy też zna w stopniu zadowalającym język angielski. O ile w przypadku szukania zabytków, sklepowych czy hotelowych rozmówek, to niekoniecznie musi być duży problem, o tyle w razie poważniejszej sytuacji jak np.:

 • wypadek komunikacyjny,
 • zgubienie dokumentów,
 • poważne zachorowanie,
 • pomoc tłumacza okaże się niezbędna.

W ramach polisy turystycznej możesz ją mieć i liczyć na wsparcie w trudnej sytuacji.

8. Szkoda, wypadek? Na szczęście możesz liczyć na pomoc prawnika!

Co zrobisz, jeśli wyrządzisz komuś szkodę i będziesz potrzebował pomocy prawnika? Za granicą, gdy nie znasz dobrze języka? W ramach dobrego pakietu assistance możesz liczyć na pomoc prawną, czyli:

 • poradę prawnika co zrobić w danej sytuacji,
 • pomoc w sformułowaniu pisma do sądu,
 • pokrycie kosztów sądowych (do określonej sumy ubezpieczenia).

9. Bagaż, sprzęt sportowy i elektroniczny pod ochroną na wakacjach.

W ramach polisy turystycznej możesz ubezpieczyć swój bagaż, sprzęt sportowy oraz elektroniczny od:

 • kradzieży,
 • uszkodzenia,

Warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu, gdy zabierasz na wakacje np. drogiego laptopa, sprzęt do nurkowania czy wartościowy bagaż. Przed wyborem tej opcji ubezpieczeniowej koniecznie przejrzyj warunki ubezpieczenia, bowiem ochrona zadziała w ściśle określonych sytuacjach i po spełnieniu konkretnych warunków.

10. W ostatniej chwili odwołujesz wyjazd? Ubezpieczony, odzyskasz pieniądze.

Niestety nie mamy wpływu na pewne nieprzewidziane sytuacje. Jeśli w przeddzień wyjazdu trafisz do szpitala albo szef anuluje twój urlop ze względu na trudną sytuację w pracy, twoje wakacje nie dojdą do skutku. Z wykupionym ubezpieczeniem od rezygnacji z wyjazdu, anulowaniem biletu lotniczego oraz noclegów, możesz odzyskać swoje pieniądze!

Pamiętaj jednak, że takie ubezpieczenie zwykle trzeba nabyć w ciągu kilku dni od zakupienia biletów, opłaty noclegów czy wycieczki. Po fakcie nie zadziała!

Ubezpieczenie turystyczne to pakiet kompleksowej pomocy na zagranicznym wyjeździe, który nie ogranicza się tylko do kosztów leczenia i transportu medycznego. Nigdy nie wiesz co może ci się przydać na wakacjach.